fbpx

Kellukaseelik imelihtsalt!

Kellukakujulist seelikut on lihtne õmmelda ja lihtne joonestada. Kui sul on kodus sobilik lõikeleht olemas. Või kui sa muidugi juhuslikult tead, mis valemiga seda arvutada. Mina enamasti ei tea. Vähemasti peast mitte. Aga mul on Google ja see aitab ikka hädast välja. Või matemaatikaõpetajast ämm, või matemaatilist statistikat õppinud õde. Mitmeid aastaid saingi sel viisil mure lahendatud, kui lõpuks, oh seda õnne, mu armas õeke tegi mulle selleks eraldi Exceli tabeli! Ülimugav! Sisestan vaid seeliku ülaääre, allääre ja pikkuse mõõdu ja valmis raadius on sekunditki valemitele mõtlemata olemas. Kahe minutiga on tabeli andmetest võimalik päris lõige teha. Oh, kui mugav!

MatMat seeliku valem Moonikale-1-2

Minu õe lahkel loal saad sinagi selle tabeli endale alla laadida. Seelikuvalem Moonikalt” on saadaval MatMari e-poes täiesti tasuta! Kasuta ja naudi!

Kuidas lõiget joonestada?

Valemist lõike saamiseks leia üks paras jupp lõike joonestamiseks sobilikku materjali. Kas paberit või kile, kuidas ise eelistad. Kuna mina kasutan oma lõikeid korduvalt väga palju, kasutan enamasti tugevamat kasvuhoone kile. See peab ajale hästi vastu ja ei ole poes liiga hinnakas.

Raadiuse mõõtmiseks vajad üsna pikka joonlauda või mõõdulinti. Minu lemmikuks on raadiust joonestada paelaga, mis ei veni. Mul on selleks üks üle jäänud jupp kardinapaela. Selle ühe otsa pistan elutoa laua alla kinni. Seal on minu “nullpunkt”. See osa paelast, mis mööbli alla läheb peab olema suhteliselt peenike, nii ei hakka paela liigutades raadius muutuma.

Nullpunktist edasi joonistan tabelist saadud raadiusega joone, millest tekib seeliku ülemine äär. Samamoodi joonestan selle paelaga ka seeliku allääre joone.

Küljejoone saamiseks asetan joonlaua ühe otsa hästi täpselt oma nullpunkti ja tõmban sirgjoone. Kui nüüd mööda vööjoont ülemist äärt mõõdan, leian üles seeliku teise äärejoone koha. Joonestan selle ja ongi valmis! Lõige paberil vähem kui 5 minutiga.

Sama saab edukalt teha paela asemel ka joonlaua ja mõõdulindiga. Ilmselt ka vöö ja ei tea mille kõigega veel. Kui sinul on veelgi parem viis, kuidas neid jooni maha märkida, saada mullegi pilti!

Kõik need seelikud siin on oma lõike saanud samamoodi. Isegi satsiseeliku satsitriipude asukohti on sel viisil ülimalt mugav kangale märkida.

Vaata ka juhendit, kuidas valmistada meie seelikuvalemi ja paari lihtsa võttega üliäge satsiseelik!