fbpx

SAHH! Satsiseelik imelihtsalt!

Jah, see on imelihtne! Lihtsalt üks kellukakujulisel voodril kellukakujuline langevast tüllist seelik, mille allääres on sats. Ja muud ei midagi! Sats pealegi veel masinaga kroogitud, nii et närvi-ja keskendumiskulu sellele ei olnud just liiga suur. Seelik ise on aga üliuhke!

Kuidas see satsiseelik on õmmeldud?

Mina kasutan MatMari seelikuvalemit, mis on täiesti tasuta MatMari e-poes saadaval. Sinna sisestan enda seeliku soovitud ülaääre, allääre ja pikkuse mõõdu. Vastuseks saan, millise raadiusega seeliku lõiget hakkan joonestama. Kui oled matemaatikaäss, siis arvutad muidugi kerge vaevaga vajalikud numbrid ise peast välja.

MatMat seeliku valem Moonikale-1-2

Mõõdud

Mõõda enda puusaümbermõõt, vööümbermõõt ja seeliku soovitud pikkus.

Vööümbermõõtu vajad selleks, et teaksid kui palju vöökummi osta. Ostagi täpselt nii palju, kui sul ümbermõõtu on, sest seelikusse läheb kumm lühemana, et oleks ka mõnusalt pinget peal ja seelik ei kukuks seljast.

Puusaümbermõõdu ja seeliku pikkuse mõõtude abil aga saad endale seeliku lõike joonestada. MatMari lehel on selleks ka üksikasjalik juhend.

Järmiseks on vaja otsustada seeliku pikkus. Minule meeldivad maani seelikud aga mõnele just veidi lühemad. Osa inimesi kannavad seelikut naba kõrgusel, teised madalal puusa peal. Kõige kindlam viis seeliku pikkuse valimiseks on, et mõõdad oma kapis lemmikseelikute pikkused ära ja teed nende järgi.

Lõike joonestamine

Joonesta kaks lõiget. Üks pealmisele tülliseelikule ja teine voodrile. Täpne juhend ja video kuidas seda teha on näha MatMari blogis.

Mõlemal on ülemise ääre laiuseks sinu puusaümbermõõt jagatud pooleks. Sest seeliku detaile on kaks, esimene ja tagumine. Kindlasti tee ülemine äär just puusaümbermõõdu ja mitte vööümbermõõdu järgi. Muidu ei õnnestu sul seelikusse tõenäoliselt lihtsalt sisse pugeda. Kuna vöökumm tuleb vööümbermõõdu järgi, siis hakkab seelik siiski kenasti selga istuma.

Pealmise tülliseeliku alumise ääre laius võiks olla laiem kui voodri laius. Kui soovid küll satsides uhkeldada, kuid jääda seejuures siiski tagasihoidlikuks, vali voodri allääre laiuseks näiteks 110-120cm ja pealmisel seelikul 140-160cm. Aga kui kangast jagub ja isu on satsidest võtta kõik mis annab, siis tee nii lai seelik, kui kangast välja tuleb. Nii saad kahest detailist kokku teha seeliku, mis on ka laiem kui täisring. Las lendleb ja sahiseb!

Kui pika otsustad teha tülliseeliku satsiga osa on täiesti maisteasi. Fotol olevatel musta värvi seelikutel on sats 25cm ja tülliseelik selle kohal 56cm. Vooder 68cm. Vöö 16cm. Kui valid teised mõõdud, saad ikkagi väga ägeda seeliku, nii et katseta julgelt!

Kui palju kangast varuda?

Voodrikangast on kaval minna ostma voodrilõige näpus. Nii tead täpselt ette, kui palju vaja oleks. Satsikangast aga – noh, võta ikka rohkem. Või siis ole kindel, et saad sama satsikangast pärast juurde tellida. Mina enamasti tellin iga satsiprojekti alguses igaks juhuks 10 meetrit ja kui jääb üle olen nii rõõmus, et saab tütrele ka satse. Aga ma olen ka kergelt satsihull ja satsikangas kapis vaid rõõmustab mind. Sul ei pruugi nii palju kangast minna. Minu enda mustas seelikus on näiteks 25cm satse 15tk. See tähendab, et satsideks läks umbkaudu 4m kangast + lisaks seelikosa kangakulu (seda saad taas oma joonestatud lõikega proovida). Kangakulu oleneb põhiliselt sellest, millised mõõdud oma seelikule otsutad valida. Lahe variant tuleb ka siis, kui teed tülliseeliku mitmekihilisena, nii et satsidega kihi all on veel ka satsideta kiht. Kui tülli on rohkem käes, saad ka seda varianti proovida. Tulemus tuleb mõnusalt müstiliselt salapärasem, kui vaid ühe kihiga tehes.

Milline kangas valida?

Kui soovid sarnase efektiga seelikut nagu minu pitlidel, siis vajad langevat ja katsudes pehmet tülli. Mitte seda mis end püsti turritab aga seda mis mõnusalt voogab. Kindlasti sobivad selleks Kangahaldja pakutud ühevärvilised (sädeluseta) tüllid. Need on testitud ja katsetatud variandid ja on just täpselt sellised, mida üks hea satsiseelik vajab.

Voodriks sobib hästi kangas, mis ei kipu kortsuma. Nii on seelik kenam ja lihtsam hooldada.

Kääridega kanga kallale?

Kui lõiked valmis, saab kääride järele haarata. Tülliseeliku satside puhul küll pigem lõikmati ja rullnoa järele. Kui soovid lõigata tüllist ribasid sirgete joontega, on seda kääridega kaunis raske teha. Käärid kipuvad mitte nii päris sirgelt lõikama ja see tulemus jääb seelikus pärast näha. Küll aga toimib väga hästi, kui voldid tülli neljaks ja saad sel viisil mõnusa ristküliku, mida siis rullnoaga hekseldada. Vali kindlasti kõrge äärega joonlaud, mis on rullnoaga lõikamise jaoks mõeldud. Madala joonlauaga lõigates on natuke liiga lihtne jääda ilma ka mõningatest sõrmeotstest või küünest ja säärane juhtum mõjutab enamasti oluliselt õmbleja meeleolu.

Satside krookimine

Satse on mugav krookida õmblusmasina krookimistallaga. See teeb töö sinu eest ära. No päris teise tuppa siiski minna ei saa, ise peab ka juures olema. Aga käsitööd on siiski selle juures vähem, kui teistel viisidel krookides.

Kui sul krookimistalda ei ole, on variant ka kroookniitidega satse teha. See võtab rohkem aega, kuid tulemus tuleb sama kena.

Satse ei pea omavahel külgi pidi kokku õmblema. Õhulisem ja kenam jääb, kui kroogid need lihstalt pisikese ülekattega üksteise otsa. Nt kui üks sats hakkab lõppema, siis 5cm nne lõppu asetad selle peale järgmise ja muudkui kroogid edasi, kuni satsirida saab piisavalt pikk. Minul on siin iga sats kanga täislaiusest lõigatud ja siis kroogitud umbes 30cm peale.

Tülliseeliku küljeõmblus tee veniva aga tagasihoidlikult sirge õmblusega. Kuna tüll annab venima, siis lihstalt sirget õmblust kasutades võib seelik sealt ajapikku rebeneda.

Nüüd on aeg sats seeliku külge õmmelda. Seda saab teha väga erinevatel viisidel. Võid jätta õmblused ettepoole või tahapoole, nii nagu sulle meeldib. Vali kinnitamiseks taas veniv piste, nii püsib seelik kenasti koos. Mina valisin kolemsammulise sik-sak piste ja jätsin õmblusvarud meelega seeliku välimisele küljele. Sest minu arvates on see lihtsalt maru kena pisike satsiäär, mille vaatamist ma väga naudin.

Voodri õblemine

Kui õmbled seelikuvoodrit, siis enamus kangad annavad kuigipalju lõime suunast johtuvalt venima. Nii võib juhtuda et lõikasid seeliku kenasti lõike järgi välja ja see peaks täpselt sobima sinu puusaümbermõõduga, kuid seelik jääb siiski liiga avaraks. Kui oled küljeõmblused kokku õmmelnud proovi enne lõplikku viimistlemist seelikut selga. Minul on juhtunud et enamus kordadel näen, et saaksin seeliku teha veidi kitsamaks, kui esiti tundus. Mõne kanga puhul on seda rohkem, teise puhul vähem. Aga proovi kindlasti järele. Ole täiesti veendunud, et suudad sinna sisse pugeda, enne kui tööga edasi lähed. Tsiba avarusvaru on asjakohane. Äkki soovid näiteks aastate jooksul kaalunumbrit vahetada, kes teab. Aga väga palju ei tasuks varu jätta, siis ei hakka seelik präast kenasti selga istuma. See on selline otsustuse koht. Aga sina tunned oma keha kõige paremini. Pane just selline mõnus “kasvuvaru”, et tunned et mahud seelikusse, et seelik ei jää liiga kehast eemale ja ei pea liialt suuri akrobaatilisi pingutusi tegema, et sinna sisse pugeda.

Vöökummi meeldib mulle mõõta samamoodi iseenda peal. Õmblen kummi ajutise õblusega kokku veidi pisemana kui mu enda vööümbrmõõt on. Siis proovin tulemust selga. Siis õmblen tsiba rohkem pingule, proovin, õmblen, proovin ja lõpuks jään rahule. Arvesta, et kui paned seelikusse rohkelt satsi, siis seelik ka kaalub kuigipalju ja hakkab vööd ise allapoole tõmbama. Pinget sättides arvesta selle võimalusega ja proovi ette kujutada, kas sellise kummiga mu seelik kukuks maha või mitte. Kui kahtled, pinguta veidi veel.

Saabki valmis!

Nüüd õmble kõik kihid kokku, viimistle voodri alläär ja oledki valmis! Soovi korral võid voodri äärele veel ühe tüllisatsikihi lisada. Saad veelgi kohevama tulemuse.

Ideaalne seelik pulmades kandmiseks, kaubanduskeskuses ujumisprillide otsimiseks või vanalinnas ringi sahistamiseks. Ja see tõesti sahiseb. Kõnnid ja naudid. Mmmmm, kui mõnus. Sahh!

Tegid ka endale MatMar seelikuvalemiga seeliku? Saada meile ka pilte! matmar@matmar.ee